האם רצוי להטיל מס על מחזיקי דירה שלישית

משרד האוצר מתכוון למסות החל משנת 2017 ואילך מחזיקים של דירה שלישית ומעלה. שיעור המס יעמוד על 1 אחוז משווי הדירה השלישית, בהתאם לשמאות של השמאי הממשלתי.

לענין הגדרת דירה מי שמחזיק בשליש דירה ומעלה ייחשב כבעליה של דירה.

בהנחה שהמס אכן יוטל בסופו של דבר בפועל, חשוב להבין מהו הרציונאל להטלתו.

בשוק הדירות קיימים עשרות אלפי אנשים שמחזיקים במספר דירות בבעלותם. דירות אלו מושכרות בשוק החופשי, תחת להיות מופנות לשוק הדירות הפנויות למכירה.

במצב דברים זה יש פחות היצע של דירות פנויות לרכישה או למכירה ועל כן ביקוש הדירות ממשיך לגדול ובהתאם גם מחירן של הדירות.

מכאן, שמטרת הטלת המס הינה לגרום לכל אותם מחזיקים בשלש דירות ומעלה, למכור הדירה השלישית ואילך ולהגדיל את היצע הדירות הפנויות למכירה, מתוך מחשבה כי בכך יקטן מחיר הדירות.

לענין זה הדעות חלוקות, האם פעולה שכזו אכן תקטין את מחירי הדירות בהכרח.

מס על דירה שלישית

יש הרואים בצעד כזה התערבות של המדינה והטלת מס לא צודק על אנשים שצברו בצורה חוקית הון ורכשו דירות וכעת יידרשו לשלם מס, לא הוגן מבחינתם, בגין כך. הטלת מס כאמור עלול לגרום להוצאת כספים של אותם אנשים מהמדינה והשקעתו בחו"ל.

בנוסף, וכאן יש חשש אמיתי, כי אותם מחזיקי 3 דירות ומעלה, אשר ייאלצו לשלם מס בגין דירה שלישית ומעלה שבבעלותם, ואותן דירות מושכרות על ידם, יפצו עצמם באמצעות העלאת מחירי השכירות, ובמצב זה למעשה מי שיינזקו יהיו אותם שוכרי דירות, שלמענם נלחם משרד האוצר.

מצד שני, אולי באמת צעד שכזה יגרום להורדת מחירי הדירות ולמצב בו זוגות צעירים יוכלו לרכוש לעצמם דירה. שכן אם אכן יופחתו מחירי הדירות, יצליחו אותם זוגות צעירים לרכוש לעצמם סוף סוף דירה כבר בראשית דרכם ולא ייאלצו לכלות כספם על תשלומי שכירות בלתי נגמרים.

מענה על שאלות אלו נוכל לקבל רק בעתיד.

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפט

לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

    מאמרים נוספים

    © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
    WhatsApp
    היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור