לייעוץ ראשוני

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

ככלל, ידועים בציבור, הינם זוג שלא באו בברית הנישואין, אך הם חיים יחד בתוך מסגרת משפחתית.

הגדרתם של ידועים בציבור ככאלה, היא חשובה ביותר, שכן בהתקיימותה של הגדרה זאת, ידועה בציבור או ידוע בציבור, זכאים לזכויות ו/או חבים בחובות, ככל זוג נשוי.

קיימים בני זוג רבים אשר מסיבות שונות ומגוונות אינם מעונינים או אינם יכולים להינשא על פי דיני מדינת ישראל. בין היתר, ניתן למנות ביניהם, זוגות חד מיניים, פסולי חיתון, חסרי דת, זוגות בני עדות דתיות שונות.

בשנים האחרונות, מעמד הידועה בציבור ושל הידוע בציבור הולך וומשתווה לזה של בני זוג שנישאו לפי דיני מדינת ישראל, וכמו כן, זכויות ידועה בציבור משתווים לזכויות האשה הנשואה.

אין כיום חוק המגדיר ידועים בציבור אך קיימים חוקים שונים שבמסגרת המושג "בן זוג", קובעים כי הכוונה גם ידוע בציבור או ידועה בציבור. דוגמא לכך הוא "חוק למניעת אלימות במשפחה".

ככלל, בני זוג "ידועים בציבור" רשאים לערוך ולחתום על הסכם ממון בינהם ובמסגרתו להסדיר את יחסי הממון ביניהם או יכולים לחתום הם על הסכם לחיים משותפים.

ככלל, צאצאים הנולדים לידועה בציבור זכאים לאותן זכויות כמו ילדים שנולדו לאשה הנשואה.

ידועים בציבור

בכל הקשור לעניני הרכוש של ידועים לציבור, ובהנחה כי אין ביניהם הסכם חיים משותפים או הסכם ממון ידועים בציבור, הרי שהיה והמדובר ברכוש ששימש את בני הזוג בחיי היום יום, ייקבע האם המדובר ברכוש משותף או לא, בהתאם לאורח חייהם ומסגרת חייהם. באשר לכל רכוש אחר, יש צורך להוכיח כוונת שיתוף ספציפית.

הפסיקה כיום התפתחה מאד בענינים הקשורים בידועה בציבור או ידוע בציבור. לא כל זוג המתגורר וחי יחד באותה דירה ייחשב כידועים בציבור. ומנגד – גם זוגות אשר אינם מתגוררים יחד יכולים להיחשב ידועים בציבור. בעקרון קיימים תנאים מצטברים של חיי משפחה – מערכת יחסים אינטימית וניהול משק בית משותף – לצורך הכרה בזוג כידועים בציבור.

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית.

שיתוף:

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים: