מכירת דירה על פי צו ירושה

צו ירושה או צו קיום צוואה מאפשר לאדם למכור את הדירה שקיבל בירושה או את חלקו בדירה שהתקבלה בירושה.

חשוב לדעת כי רישום הזכויות בדירה על שם היורש אינו מהווה עסקה במקרקעין ולא חלה על הירושה חובת דיווח לרשויות המס או תשלום מס.

במידה והיורשים מעוניינים במכירת הדירה למעשה חלות עליהם כל החובות החלות על מוכרי דירה, כגון תשלום מס שבח. במקרים של מכירת דירה כחלק מירושה זכאים היורשים ליהנות מפטור ייחודי שנובע מהעובדה כי המדובר בדירה שהזכויות בה הוקנו למוכר באמצעות ירושה, בכפוף לתנאים שונים. למעשה המוכר נכנס בנעלי המוריש, ופטור ממס שבח יינתן רק אם המוריש היה זכאי לקבל הפטור ממס שבח בעצמו לו היה מוכר הדירה.

מימוש זכויות היורש

קיימים תנאים קבועים בחוק, ולכן רצוי לברר מבעוד מועד האם יש למוכר זכות לפטור מתשלום מס שבח או אם לאו. מאחר ותשלום מס השבח יכול להגיע לעשרות אלפי שקלים ויותר, רצוי מאוד לברר מבעוד מועד מה הן ההטבות המגיעות למוכר הדירה וכיצד ניתן לנצל את הפטור. באמצעות תכנון נכון של המס ניתן להימנע מתשלום מס שבח או לחילופין לצמצם אותו.

פנייה מוקדמת אל עורך דין משפחה

מכירת דירה על פי צו ירושה

על מנת לוודא ולברר מהן הזכויות המגיעות לאדם במסגרת מכירת דירה מירושה עליו לפנות אל עורך דין המתמחה בתחום זה, באמצעות שירותיו המקצועיים של עורך דין מקרקעין ניתן יהיה לתכנן במדויק את תהליך המכירה ואת תכנון המס.

עוד בטרם המכירה חשוב לוודא את נקיות העסקה. כלומר – חשוב לוודא כי אין חובות על הדירה והיא איננה שייכת ליורשים אחרים. כמו כן חשוב לוודא שאין כל הגבלות על הדירה ושהיא רשומה במסגרת לשכת רישום המקרקעין על שם המוריש או היורשים. בדיקות מקדימות אלו צריכות להתבצע טרם פרסום הדירה למכירה ולפני ביצוע צעד כלשהו.

קיימים מקרים בהם הירושה שייכת למספר אנשים. במקרים אלו לפני המכירה יש לוודא כי כל בני המשפחה מסכימים למכירה על מנת שלא יוגשו התנגדויות ברגע האחרון.

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית

לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

    © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
    WhatsApp
    היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור