כיצד ניתן לקבוע משמורת ולהפחית דמי מזונות?

לייעוץ ראשוני

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

משמורת משותפת מתארת מצב משפטי שבו שני הורים שבוחרים להתגרש מקבלים הגדרה שווה בפני החוק, בדיוק כמו שהיה כאשר נשארו נשואים. עם זאת, גם כאשר להורים יש הגדרה הורית שווה זה לא תמיד אומר שיש ביניהם שוויון מלא. בין היתר, ניתן לראות הבדלים שבאים לידי ביטוי בזמני השהות ובדמי המזונות.

קביעת משמורת משותפת חשובה מכמה סיבות. מבחינה הצהרתית, מדובר על מסמך משפטי שעוזר להכריז בפני הילדים והמשפחה על כך שהורותם של שני ההורים חשובה באותה מידה. מעבר לכך, משמורת משותפת יכולה למנוע מקרים של ניתוק קשר בין אב לילד והיא מונעת את ההיררכיה בין ההורים כפי שהיה בעבר.

מבחינה מעשית, המשמעות של משמורת משותפת היא שיש צורך בהסכמת שני ההורים לצורך שינוי מען. בנוסף, הורים שנמצאים בהסדר של משמורת משותפת זכאים שניהם להסעה עבור הילד וקל להם יותר להתנהל מול הרשויות. אפשר כמובן להתייעץ עם עורך דין גירושין בכל מקרה של דילמה והתלבטות, אך צריך לקחת בחשבון את הנושאים הללו עוד לפני שנכנסים לתהליך גירושין או משווים בין אפשרויות קיימות לפירוק התא המשפחתי.

מתי מבצעים הפחתת דמי מזונות?

משמורת משותפת אפשר לקבוע כאשר שני הצדדים מגיעים להסכמה. לשם השוואה, הפחתת דמי מזונות היא אופציה שעולה לדיון רק אחרי תקופה מסוימת שבה אחד הצדדים משלם מזונות לצד השני. מטבע הדברים, אם הצדדים מחליטים מלכתחילה על מזונות נמוכים הרי שלא מדובר על הפחתה.

הדבר המעניין כאשר מגישים תביעת מזונות הוא לבדוק מתי מבצעים הפחתת מזונות בשל התנהגות של אחד ההורים, בין אם הם נמצאים במשמורת משותפת ובין אם לא. לא רבים יודעים למשל שבעת נהיגה בשכרות בנוכחות הילדים ניתן להפעיל את הסעיף בחוק שמאפשר להפחית דמי מזונות, או שקיים קשר בין מקרים שבהם בני זוג נוהגים בחוסר אחריות כלפי הילדים לבין צמצום דמי המזונות שהם מקבלים.

הדגש בהפחתת מזונות ילדים הוא על הוכחה של שינוי נסיבות מהותי. אם דברים מהותיים שאפשר להוכיח אותם השתנו במהלך הזמן שעבר מרגע פסיקת המזונות ועד הגשת הבקשה ואם לא ניתן היה לצפותם בעת מתן פסק הדין, סביר להניח שבתי המשפט יסכימו לצמצם את המזונות.

מה יכול להשפיע על ההחלטה להפחית דמי מזונות?

יש כמה פרמטרים שמגדירים את המקרים שבהם ניתן לאשר הפחתת מזונות. קודם כל, הרבה תלוי בשופט ובאופן שבו הוא תופס את התיק שמונח לפניו. אם השופט משתכנע שאכן ההורים נוהגים בחוסר אחריות כלפי הילדים, הוא בהחלט עשוי לקבוע שיש להפחית את המזונות שמשולמים ומועברים בין הצדדים.

שנית, המקרים שבהם מאשרים הפחתת מזונות ילדים תלויים בסכום המזונות שנקבע בעבר. כאשר סכום המזונות קטן, יהיה קשה עד בלתי אפשרי להפחית אותו כי מצב כזה עלול להביא לשלילה מוחלטת של המזונות מאחד הצדדים. מעבר לכך, יש לבדוק האם מדובר בבקשה להפחתה של דמי מזונות מהסכם גירושין בהסכמה או מפסק דין.

במילים אחרות, שופטים בוחנים הסדר של משמורת משותפת בצורה אחרת מאשר הסכמי גירושין שהם תוצאה של פסקי דין. אם עורך דין גירושין מעורב בנושא ומייצג את אחד ההורים בעקבות מקרים של נהיגה בשכרות או מצבים דומים, הוא עשוי לעזור לו להתגונן בפני בית המשפט אך גם כאן יש גבול ליכולת שלו.

הפחתת דמי מזונות על רקע שינוי בחלוקת זמני השהות

מה שצריך לזכור הוא ששופטים קובעים את גובה המזונות תוך התחשבות בחלוקת זמני השהות של הילד עם כל הורה. אם הורה נתפס תחת נהיגה בשכרות כאשר הילדים ברכב, השופטים עלולים לשלול ממנו את זני השהות עם הילדים ובעקבות כך גם להחליט שיש לצמצם את דמי המזונות שאותם הוא מקבל. על המשקל הזה, כל פעולה שמצמצמת את זמני השהות של ההורה עם הילד יכולה להיות עילה להפחתת דמי מזונות – כי הרי מטרתם של דמי המזונות היא בסופו של דבר לסייע להורה יחיד לממן את תהליך גידול הילדים.

לסיכום, הנושא של משמורת משותפת והתייעצות עם עורך דין גירושין הם רק חלק מהאופן שבו נדון העניין של הפחתת דמי מזונות בבית משפט וצריך לבחון כל מקרה לגופו.

עו"ד איריס גרבר

עורכת דין ונוטריון, איריס גרבר, הינה עורכת דין מומחית בתחום דיני המשפחה, על כל תחומיו השונים, בעלת תואר ראשון בכלכלה וקרימינולוגיה B.A ובעלת תואר ראשון במשפטים LL.B מטעם אוניברסיטת בר אילן, חברה בלשכת עורכי הדין ובעלת רישיון עריכת דין משנת 1996.

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית.

שיתוף:

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים: