5 עובדות שלא ידעתם על הסכמי ממון

בניגוד לשנים קודמות, המציאות הישראלית מתעדכנת לסטנדרטים בינלאומיים ומיישרת קו עם לא מעט מדינות ליברליות יותר. תפיסת מוסד הנישואין משתנה גם היא ללא היכר, אולם נדמה כי הצורך בהתקשרות ובזוגיות עובר גם דרך שינויים אלו. ניתן לראות בהסכמי ממון דוגמא לניהול יחסים בין בני זוג. אלו הינם הדרך העכשווית של בני זוג לקשור עצמם בהסכם כתוב – חוזה הסכם ממון. הסכם ממון נערך בין שני בני הזוג בין שאלו נשואים ובין שלאו, בין שהם מאותו מין ובין שלאו. ההסכם נערך בהתאם לרצון והבחירה האישית של השותפים לו.

למידע נוסף צרו קשר

  להסכמי ממון בין בני זוג היבט משפטי תקף לכל דבר ולפיכך יותר רק במקרה שבו בני הזוג בוחרים להיפרד או במקרה של פטירה חו"ח. בשל חדשנותו של הסכם הממון בחברה, ריכזנו חמש עובדות מרכזיות ומהותיות הנוגעות למגוון הסכמי ממון, שאינן ידועות כלל לרוב הציבור.

  1. בשנים האחרונות הולך ועולה אחוז המתגרשים בישראל. בין אם מדובר בטרנד מקומי ובין אם בטרנד בינלאומי הרי שיש צורך בעיגון הסכמים רלוונטיים לאור הסטטיסטיקות. על מנת להבטיח את תקפות ההסכם חשוב לפנות אל עו"ד הסכמי ממון המתמחה בחוזים אלו ובנישה של דיני המשפחה. הסכם ממון מורכב אף יותר מהסכם רכישה או מכירה של דירה ולכן ישנה חשיבות מירבית בבחירת עורך הדין המטפל בחוזה.

  2. שלא כמו חוזים רבים אחרים התקפים משפטית באישורם של השותפים בו, הסכמי ממון בין בני זוג דורשים את אישורם של גורמים חיצוניים. החוזה יהיה תקף בהחלטה של בית משפט לענייני משפחה, החלטה של רשם הנישואין, נוטריון מוסמך או בית דין רבני. יצירת הסכם ממון מבטלת כל חוזה קיים קודם ולכן יש לשקול אותה בכובד ראש. בתחום של הסכמי ממון פסקי דין הם הקובעים את ההלכה.

  חתימה על הסכם ממון - גרטל גרבר

  3. בניגוד לחוזים אחרים, יכולים להיחתם הסכמי ממון לפני נישואין או לאחריהם, יהיו אלו תקפים בשני המקרים. במידה ונכתב ההסכם לאחר הנישואים יהיה החוזה תקף רק באישור של בית המשפט לענייני המשפחה או על ידי בית הדין הרבני.

  4. מאחר ומדובר בהסכם מורכב ומשמעותי בעל השלכות ארוכות טווח, ינוסח כל הסכם לגופו ברוב המקרים. רצונם של בני הזוג משתנה גם הוא ממקרה למקרה, גורם המשפיע רבות על אופי עריכת ההסכם.

  5. בהיבטים רבים חוזה הסכם ממון דומה לחוזים אחרים. כמו כל חוזה אחר, על מנת לבטלו חייב אחד השותפים בו להוכיח סיבה הגיונית לביטול. כדי לבטל הסכמי ממון, פסקי דין נדרשים מהערכאות המתאימות. סיבה זו יכולה להיות מרמה או הטעיה, טעות או כל פגם מהותי אחר בהסכם. מאחר ומדובר במסמך משפטי על ההוכחות להיות אמינות ומשכנעות, שאחרת ההסכם לא יבוטל.

  ראו גם: עורך דין גירושין בפתח תקווה

  המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית

  לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

  לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

   מאמרים נוספים

   © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
   WhatsApp
   היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור