5 עובדות שלא ידעתם על הסכמי ממון

לייעוץ ראשוני

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים:

תוכן עניינים

בניגוד לשנים קודמות, המציאות הישראלית מתעדכנת לסטנדרטים בינלאומיים ומיישרת קו עם לא מעט מדינות ליברליות יותר. תפיסת מוסד הנישואין משתנה גם היא ללא היכר, אולם נדמה כי הצורך בהתקשרות ובזוגיות עובר גם דרך שינויים אלו. ניתן לראות בהסכמי ממון דוגמא לניהול יחסים בין בני זוג. אלו הינם הדרך העכשווית של בני זוג לקשור עצמם בהסכם כתוב – חוזה הסכם ממון. הסכם ממון נערך בין שני בני הזוג בין שאלו נשואים ובין שלאו, בין שהם מאותו מין ובין שלאו. ההסכם נערך בהתאם לרצון והבחירה האישית של השותפים לו.

להסכמי ממון בין בני זוג היבט משפטי תקף לכל דבר ולפיכך יותר רק במקרה שבו בני הזוג בוחרים להיפרד או במקרה של פטירה חו"ח. בשל חדשנותו של הסכם הממון בחברה, ריכזנו חמש עובדות מרכזיות ומהותיות הנוגעות למגוון הסכמי ממון, שאינן ידועות כלל לרוב הציבור.

1. בשנים האחרונות הולך ועולה אחוז המתגרשים בישראל. בין אם מדובר בטרנד מקומי ובין אם בטרנד בינלאומי הרי שיש צורך בעיגון הסכמים רלוונטיים לאור הסטטיסטיקות. על מנת להבטיח את תקפות ההסכם חשוב לפנות אל עו"ד הסכמי ממון המתמחה בחוזים אלו ובנישה של דיני המשפחה. הסכם ממון מורכב אף יותר מהסכם רכישה או מכירה של דירה ולכן ישנה חשיבות מירבית בבחירת עורך הדין המטפל בחוזה.

2. שלא כמו חוזים רבים אחרים התקפים משפטית באישורם של השותפים בו, הסכמי ממון בין בני זוג דורשים את אישורם של גורמים חיצוניים. החוזה יהיה תקף בהחלטה של בית משפט לענייני משפחה, החלטה של רשם הנישואין, נוטריון מוסמך או בית דין רבני. יצירת הסכם ממון מבטלת כל חוזה קיים קודם ולכן יש לשקול אותה בכובד ראש. בתחום של הסכמי ממון פסקי דין הם הקובעים את ההלכה.

חתימה על הסכם ממון - גרטל גרבר

3. בניגוד לחוזים אחרים, יכולים להיחתם הסכמי ממון לפני נישואין או לאחריהם, יהיו אלו תקפים בשני המקרים. במידה ונכתב ההסכם לאחר הנישואים יהיה החוזה תקף רק באישור של בית המשפט לענייני המשפחה או על ידי בית הדין הרבני.

4. מאחר ומדובר בהסכם מורכב ומשמעותי בעל השלכות ארוכות טווח, ינוסח כל הסכם לגופו ברוב המקרים. רצונם של בני הזוג משתנה גם הוא ממקרה למקרה, גורם המשפיע רבות על אופי עריכת ההסכם.

5. בהיבטים רבים חוזה הסכם ממון דומה לחוזים אחרים. כמו כל חוזה אחר, על מנת לבטלו חייב אחד השותפים בו להוכיח סיבה הגיונית לביטול. כדי לבטל הסכמי ממון, פסקי דין נדרשים מהערכאות המתאימות. סיבה זו יכולה להיות מרמה או הטעיה, טעות או כל פגם מהותי אחר בהסכם. מאחר ומדובר במסמך משפטי על ההוכחות להיות אמינות ומשכנעות, שאחרת ההסכם לא יבוטל.

ראו גם: עורך דין גירושין בפתח תקווה

עו"ד איריס גרבר

עורכת דין ונוטריון, איריס גרבר, הינה עורכת דין מומחית בתחום דיני המשפחה, על כל תחומיו השונים, בעלת תואר ראשון בכלכלה וקרימינולוגיה B.A ובעלת תואר ראשון במשפטים LL.B מטעם אוניברסיטת בר אילן, חברה בלשכת עורכי הדין ובעלת רישיון עריכת דין משנת 1996.

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית.

שיתוף:

התקשרו 03-922-8352 או השאירו פרטים: