משמורת ילדים: מנקודת מבטם של הילדים

משמורת ילדים חשובה רק כאשר מתעוררת מחלוקת בין ההורים באשר לסוגיות העוסקות באחריות על ילדיהם הקטינים.

הורים אשר נפרדים זה מזה, למעשה מפרקים את המציאות בה חיו עד אותו מועד הילדים הקטינים ואת אותה האשליה כי הם חיים במסגרת מסודרת של משפחה הכוללת הורים וילדים, אחים ואחיות.

מבחינת הילדים המדובר בהרס של אותה האשליה, אך מאידך קיימת לעיתים נקודת אור מסויימת.

לעיתים הורים אשר טרם נפרדו ולכאורה לא פירקו את חיי המשפחה, מאמללים הן את עצמם ובעיקר את ילדיהם, ודווקא הפרידה או הגירושין מביאים לבשורה חשובה עבור אותם ילדים קטינים.

אבל האם מישהו שואל באמת את הילדים מהו רצונם והאם הם מסכימים לפרידת הוריהם או שמא אין כלל מתחשבים ברצונם?

לכאורה המדובר במאבק בין ההורים, אשר הילדים ורצונם אינם באים לידי ביטוי כלל וכלל. אך למעשה הילדים וטובתם כן באה לידי ביטוי במסגרת אותו מאבק יצרי בין ההורים.

האם מצידה, בדרך כלל, חותרת ללא הפסק לקבלת מזונות גבוהים כמה שיותר אבל ילדיה הקטינים, בהנחה שהינם במשמורתה ואילו האב, בהנחה שהילדים נמצאים במשמורתה של האם, נאבק בכל כוחו לקבל הסדרי ראיה או זמני שהייה רחבים ככל הניתן.

ושוב נשאלת השאלה. מה רוצים הילדים? כאן נכנס מושג חשוב הקרוי – טובת הילדים. טובת הילדים הינו מושג רחב ביותר שנקודת המוצא שלו הינה כי יש צורך שיהיה לילד טוב.

ומהי טובת הילד? טובת הילד יכולה להתבטא בילד אשר אביו משלם עבורו דמי מזונות ריאליים ומספקים או ילד אשר מתראה עם אביו במסגרת הסדרי ראיה או זמני שהיה נרחבים ביותר.

וכן – טובת הילדים הינה לעיתים שתיקבע עבור אותם ילדים קביעה משפטית בתחום משמורת ילדים.

ילדים זקוקים מאד ליציבות בחייהם ולא למצב בו אין להם בטחון בדבר זהות ההורה המשמורן עליהם.

חשוב מאד שילד יידע מבסמוך למועד הפרידה כי פרידת ההורים לא השאירה אותם בתוך חלל ריק, אלא דוקא חשוב עבורם לדעת ולהפנים כי נקבעה עבורם, כל עוד הינם קטינים, מסגרת נורמאטיבית של אחריות הורית עליהם.

מסגרת זו של אחריות הורית על ילדיהם הינה מסגרת של משמורת ילדים בה נקבעת היקף אחריותו של אותו הורה או הורים על ילדיהם המשותפים.

מבחינת הילדים, קביעה זו של מסגרת והיקפה הינה חשובה ביותר, וקריטית לעיתים להמשך חייהם, בשים לב לגילם, התפתחותם, הבנתם ורצונם.

בתי המשפט לענייני משפחה אשר סוגית משמורת ילדים מעסיקה אותם כמעט על בסיס יומי, נותנים את דעתם על טובת הילד, עת מכריעים הם בסוגית משמורת ילדים ונושאי החזקת הילדים ורצון הילדים ובעיקר טובתם מהווים נדבך חשוב בשיקוליהם.

ראה עוד: עורך דין לענייני משפחה

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית

לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

    מאמרים נוספים

    © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
    WhatsApp
    היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור