האם ניתן לבטל התחייבות כתובה בעת הליך גירושין

הכתובה, שעליה חותם הבעל במהלך טקס הקידושין לפני החופה עצמה, היא מסמך מחייב לכל דבר שבו נרשמת התחייבותו הכספית. אם מסיבה כלשהי לא יצלחו הנישואין וייפתח הליך של גירושין, יכולה האישה, במקרה כזה, לפנות לבית הדין הרבני כדי שיפסוק לטובתה את אותו סכום, המצויין על גבי הכתובה. כאשר הליך הגירושין איננו נערך בבית הדין הרבני אלא בבית המשפט לענייני משפחה, אין התייחסות לכתובה ולא ניתן לבקש את הסכום המופיע בה. כך או כך, עורך דין גירושין או עורך דין דיני משפחה הוא הכתובת המתאימה להיעזר בה במקרה של פרידה והרצון לסיים את הנישואין.

ביטול כתובה

העילות לביטול התחייבות הכתובה

את התחייבות הכתובה בעת הליך הגירושין, כלומר את העובדה כי הבעל מפטור מאותו תשלום המצוין על הכתובה לאשתו, ניתן לבטל בהתקיים מספר מצבים: במקרים בהם האישה סובלת מבעיה כלשהי, בין אם זו בעיה פיזית או בעיה נפשית, שבגינה איננה יכולה לקיים את מסגרת הנישואין, ובמידה והיא הסתירה זאת מבעלה, ניתן לבטל את התחייבות הכתובה. במקרה זה עורך דין גירושין בהחלט יכול לסייע לבעל ולייצגו מול כל הרשויות הרלוונטיות. גם במקרים של בגידה או מרד מצידה של האישה, היא איננה זכאית לכתובה. כל זאת בתנאי, כמובן, שסופקו הראיות וההוכחות לכך. במקרה זה עורך דין דיני משפחה יכול להיכנס לתמונה ולסייע לבעל לקדם את העניין על מנת שלא יצטרך לשאת במחויבות הכתובה.

התחייבות כתובה אינה רלוונטית גם במקרים בהם האישה איננה מסכימה או איננה מוכנה להגיע לשלום בית. במקרים בהם הסיבות לגירושין, המועלות על ידי האישה, אינן מוצדקות והיא מתבקשת על ידי בית הדין הרבני, להגיע לשלום בית ומסרבת לעשות זאת, הבעל פטור מהתחייבות הכתובה. הדבר תקף גם במקרים בהם האישה עוזבת ללא סיבה מוצדקת את הבית המשותף וגם לא מספקת סיבה לכך. מעשה כיעור הוא סיבה נוספת לביטול הכתובה והוא נחשב למצב ביניים, שכן כאן מדובר במקרה בו קיימת סבירות גבוהה כי האישה בגדה בבעלה אך לא ניתן להוכיח זאת.

חשוב לדעת

בהתקיים הסיבות המצדיקות את ביטול התחייבות הכתובה, חלוקת רכוש, הסכם ממון וגם הורות משותפות הם פרמטרים העשויים להיות מושפעים מכך לא מעט. הדבר נכון בעיקר בכל הקשור לתחום הורות משותפת, שכן במקרה כזה נפגע מעמדה של האישה באופן משמעותי ואם הליך הגירושין נעשה בבית הדין הרבני ייתכן וייפגעו זכויותיה הטבעיות. בשל מורכבות העניין ובמקביל הרצון לשמור על זכויות הצדדים המעורבים בכך ובמקביל גם לערוך חלוקת רכוש הוגנת בהתאם לחתימה על הסכם ממון, עורך דין גירושין עם ניסיון ועם הכרות רבה עם כל הסוגיות המשפטיות הרלוונטיות למקרים כאלה, יוכל לסייע בפנייה ולעבור את התקופה הלא פשוטה הזו בשלום.

לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

    מאמרים נוספים

    © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
    WhatsApp
    היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור