כל מה שחשוב לדעת על משמורת ילדים בישראל

המונח משמורת ילדים הינו מונח משפטי שמשמעותו למעשה מיהו ההורה אשר ייקבע כהורה משמורת על ילדיו.

קיימת חזקת הגיל הרך הקובעת כי ילד עד לגיל 6 שנים יהיה במשמורתה של אמו.

משמורת ילדים למעשה כוללת בחובה את התפיסה שילדים צריך שתהיה להם מסגרת קבועה, בית קבוע והורה ספציפי אשר דואג להם ביום יום ואף לן עמם תחת אותה קורת גג בלילות, והוא זה שאחראי להם משפטית באופן שוטף.

בפועל יש כרסום הולך ומתמשך במונח משמורת ילדים, והתפיסה הרווחת כיום בפסיקה של בתי המשפט לענייני משפחה הינה כי המונח המתאים יותר לשימוש הינו הסדרי הורות וזמני שהיה של הורה עם ילדיו.

משמורת משותפת

למעשה התפיסה כיום הינה לבחון האם ניתן להגיע למצב של הורות משותפת או משמורת משותפת של ההורים על ילדיהם, כך שהילדים יזכו לשני בתים או לבית אחד עם כל הורה.

הרצון הוא להעניק לילדים את האפשרות ליהנות באופן שווה עם כל הורה, וכך למנוע פגיעה ככל הניתן בילדיהם במצבים של גירושין והיפרדות של ההורים זה מזה ועזיבת אחד מהם את הבית.

כאשר לא ניתן להגיע למצב בו קיימת משמורת משותפת כי אז בית המשפט קובע משמורת לאחד מההורים, והמשמעות היא כי יש לקבוע זמני שהות או זמני שהיה בין הילדים הקטינים להורה השני.

כאשר בית המשפט לענייני משפחה קובע משמורת לאחד מההורים, אין הדבר משליך על נושא האפוטרופסות על אותו קטין. אפוטרופסות על קטין נקבעת על פי חוק עם לידת הילד, ולמעשה שני ההורים הינם אפוטרופסיים טבעיים על ילדיהם.

המונח אפוטרופסות שונה מהמונח משמורת, שכן אפוטרופסות הינה רחבה יותר ולמעשה מאגדת בתוכה את מכלול הזכויות והחובות שיש לאותו הורה כלפי ילדיו הקטינים.

לעיתים ובמקרים חריגים ביותר, בית המשפט יצמצם או יבטל אפוטרופסות של הורה על בנו, אך זאת רק במקרים בהם אותו הורה אינו מסוגל או אינו מוכן להיות אחראי לילדיו הקטינים או שבהתנהגותו הכוללת פוגע בהם ו/או באינטרסים.

טול דוגמא – אב שניתק קשר עם ילדיו מזה תקופה ארוכה או אב שמכה את ילדיו או אב שברח מהארץ ועקבותיו לא נודעו. במצב דברים זה, מלבד קביעת משמורת לאותו הורה שמטפל ודואג לצרכיהם השוטפים של ילדיו, יש צורך לקבוע אף בעניין האפוטרופסות, אם על ידי צמצומה או אם על ידי ביטולה.

משמורת על ילד נקבעת על ידי בית המשפט אך אין בכך כדי למנוע את שינויה בעתיד. אם הורה שנקבע כמשמורן אינו מתפקד טוב וסביר, כי אז במקרים המתאימים יכול ובית המשפט ישנה ההחלטה בהמשך, ויקבע כי ההורה השני ראוי לשמש כהורה משמורן או שיקבע כי יש מקום לקבוע משמורת משותפת.

ראה עוד: הורות משותפת

המידע המוצג באתר זה הינו מידע כללי בלבד ואינו מהווה יעוץ או חוות דעת משפטית

לחוות דעת מקצועית ואישית ללא התחייבות

לייעוץ ראשוני עם עורך דין גרטל גרבר צרו קשר

    מאמרים נוספים

    © כל הזכויות שמורות לעורכי דין איריס גרבר ומוטי גרטל
    WhatsApp
    היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור